tmm BBCode included image Fotografování českého národního týmu na soustředění v Rakousku

501.legie

28. března 2012 v 15:09 | tom
501. Legie
501. legie, později známa také jako Vaderova pěst nebo Pět set a jedna, byla elitní jednotkou klonových vojáků, později Stormtrooperů. Založil ji Nejvyšší Kancléř Palpatine v průběhu Klonových Válek. Od té doby, 501. legie, bojovala v mnoha bitvách, například o Mygeeto a Coruscant. S průběhem času se stala jednou z nejslavnějších a nejobávanějších legií. Roku 19 BBY se stala Vaderovou osobní legií. Vader je vedl do bitvy proti Jediům v podobě Operace: Knightfall, která poté pokračovala Velkou Čistkou Jediů, ve které vojáci pomáhali zabíjet Jedie, o kterých věřili, že jsou zrádci Republiky.
Během vzestupu Impéria se 501. legie přeměnila v jednotku Stormtrooperů, stejně jako všechny ostatní. Vojáci dostali novou výzbroj, ve které věrně sloužili nově vzniklému Impériu a pod stálým vedením Dartha Vadera bojovali také v mnoha bitvách Galaktické Občanské Války proti Rebelské Alianci.
I přes porážku Impéria pokračovala 501. legie ve službě Impériu v nadcházejících letech pod vedením Velkoadmirála Thrawna. Po imperiální bitvě o Kamino se 501. legie stala posledním zbytkem Velké Armády Republiky zcela složené z klonů Jango Fetta, jehož klony se staly menšinovými a byli jinak zařazováni do různých skupin, kromě 501. Jeden z vojáků 501. legie sestavil deník, ve kterém se svěřoval se svými pocity o bitvách, v nichž bojoval.

Obsah

[skrýt]

Historie

501. legie v Klonových válkách

Někteří klonoví vojáci ještě nezformované 501. legie bojovali v bitvě o Geonosis na začátku Klonových Válek v roce 22 BBY. Krátce na to, s dojmem o výkonu 501. legie, Nejvyšší Kancléř Palpatine, přemístil mnoho klonů na tajnou lokaci na Coruscantu, která byla známa pouze jeho nejdůvěryhodnějším podřízeným, daleko od normálního tréninkového centra na Kaminu. Právě zde dostali vojáci speciální výcvik, který z nich měl učinit nejobávanější legii Galaxie. Někteří členové legie byly tajně přesunuti do jiné legie, kde byli pozorně sledováni, aby bylo zajištěno, že budou k dispozici v případě problémů, které Palpatine očekával.
Palpatine na této tajné lokaci trénoval také Shock Troopery. Obě tyto skupiny v budoucnu sehrály roli v Vzestupu Impéria. Základní skupina byla přivelena pod vedení Jediského Generála Anakina Skywalkera a Klonového Kapitána CC-7567, přezdívaného Rex. Pod Skywalkerovým vedení si neznámá 501. legie rychle vypracovala reputaci při vítězstvích v těžkých a epických bitvách.
Jednou z jejích prvních bitev byla bitva o Christophsis, kde bojovali pod velením Skywalkera, Rexe a Jediského Generála Kenobiho a jeho 212. Útočného praporu. Znovu obsadili město krystalů a následně odrazili mnoho útoků Separatistických sil pod velením Generála Whorma Loathsona. Ten však následně použil deflektorní štít, a tak se vojáci museli stáhnout pro obranu bojových kanonů. Poté, co Skywalker, a jeho nová Padawanka, Ahsoka Tano, zničili štít, se Separatisté vzdali.
Po tomto hrdinském vítězství byla rota Torrent pod velením Rexe, spolu se Skywalkerem a Tano, vyslána na Teth, kde měli za úkol osvobodit Rottu, syna Jabby Dessilijic Tiurea. Vojáci vzali Teth útokem. Rychle přistáli s dělovými čluny LAAT/i a začali i s těžkou technikou šplhat na vysoké skále umístěný Chrám. Rota Torrent byla schopna porazit separatistické síly, i přesto, že ztratila polovinu mužů. Poté, co se Skywalkerovi a Tano podařilo Rottu najít, začala armáda separatistů, tentokrát pod vedením Asajj Ventress, protiútok. Jediové a kloni byli nuceni zabarikádovat se v Chrámu. V jeho následné obraně ztratili další tři čtvrtiny zbývajících mužů.
Ventress se brzo podařilo do Chrámu dostat. Kapitán Rex a zbývající hrstka vojáků se vrhla do boje na smrt proti obrovské přesile. Ne však na dlouho, zanedlouho se do bitvy zapojil i Obi-Wan Kenobi a 212. Útočný Prapor, který spolu s 501. legií zajistil vítězství. Všechny ztráty 501. byly rychle doplněny, avšak na původních členech ztráty zanechaly hluboké jizvy na duši. Díky nim se však Republice podařilo získat důležité obchodní cesty Huttů.
Zakrátko byla rota Torrent spolu se svým velitelem a jeho Padawankou vysazeni na palubě nedávno pokřtěné flotily určené k obraně Bothawui před Generálem Grievousem, který se ji pokoušel obsadit. 501. legie mu v tom se Skywalkerem zabránila, a následně měla také lví podíl na zničení Odposlouchávácí atmosferické stanice.
Rex, Ahsoka Tano, Klonový seržant Coric a šest nový členů Torrentu - Ross, Boro, Joc, Hil, Vere, and Ince, později pobývali na lodi Kapitána Gillada Pellaeona, Levelera, v Dantusském Sektoru. Jejich krátký oddech však skončil, jelikož byli zaúkolováni záchrannou agentky Halleny Devis. S podporou sekty Altisianských Jediů, a samozřejmě Skywalkera, byli ve své misi opět úspěšni, avšak Vere a Ince v misi padli. Kapitán Rex do 501. nově najal nováčky Echa a Pěťáka, kteří se mu představili jako skvělí vojáci během problémů inspekce na Riishi.
501. legie následně se svým velitelem bojovala v atmosférické bitvě o Quell, kam přiletěla na pomoc Mistryni Jedi Aayle Secuře. I v této misi uspěli, avšak byli nuceni skočit náhodně do Hyperprostoru s porouchaným podsvětelným pohonem. 501. legie se také zúčastnila uklízení zbývajících Droidů na nedávno osvobozeném Rylothu, kde spolu se Skywalkerem a Tano osvobozovala město Resdin. Později byla zase 501. pod velením Kapitána Rexe prozkoumat Geonosis, kde nakonec zjistili přítomnost droidích továren. Při svém hlášení pro Nejvyšší Radu Jediů Rex doporučil vzít Geonosis frontálním útokem. Jediové využili důležité informace získané špehy z 501. pro znovu obsazení Geonosis a zničení droidích továren.

Konec války

V posledních dnech Klonových válek byla 501. legie vysílána na mise po celé Galaxii, občas rozdělena na specializované skupiny pro podpoření jiných legií. Podle rozkazů Nejvyššího Kancléře Palpatina někdy určité oddíly operovaly mimo běžné velitelské stuktury a účastnily se důležitých kampaní.
Během Bitvy o Mygeeto se účastnily operace Hammertong, tajné mise, ve které bylo cílem získat velmi velmi vzácný silový krystal pro Palpatina, který měl tajné plány pro konstrukci bitevní stanice se super-laserem. Klony byli v misi úspěšní: zatlačili Droidy a krystal získali, přičemž Jedii Ki-Adi-Mundimu neřekli nic o pravém účelu mise.
Legie také bojovala na Felucii, kde po boku Rytířky Jedi Aayly Secury porazili Konfederační síly a také mnoho Acklayů. Krátce před bitvou o Coruscant byli členové 501. rozmístěni po Coruscantu, kde plnili role hlídek. Nedlouho poté bojovali proti Separatistům za účelem osvobození Nejvyššího Kancléře Palpatina ze spárů Generála Grievouse. Mnoho jejích pilotů bojovalo nad Coruscantem a riskovalo své životy kvůli jedinému člověku a ničili stíhačky a hlavní lodě Separatistů, a poskytovali tak volnou cestu Anakinovi Skywalkerovi a Obi-Wan Kenobimu k vlajkové lodi Grievouse - Invisible Hand. Po této bitvě byli někteří vojáci vysláni na Kashyyyk. Když vyskočili z hyperprostoru, utkali se s blokádou Separatistů, a ukradli jejich plány na nadcházející pozemní bitvu. Jakmile přistáli na povrchu Kashyyyku, bojovali po boku elitních vojáků z 41. a Mistra Yody.
Následovně byli vysláni na Utapau, kde bojovali po boku 212. a Obi-Wana Kenobiho proti Generálu Grievousovi a jeho droidí armádě. V této bitvě zničili mnoho droidů a proti-pěchotních baterií a umožnili tak Kenobimu Grievouse zabít.

Pád Republiky

501. legie byla vybrána pro asistenci Dartha Vadera při útoku na Chrám Jediů. I přesto, že někteří z nich pomýšleli na to, co se to vlastně děje, nikdo z jejích členů neprotestoval. Jejich oddanost patřila Nejvyššímu Kancléři Palpatinovi a Jedie nyní viděli jako zrádce a v Chrámu Jediů nikoho nenechali naživu, tedy až na ty, co utekli.
Hned, jakmile byl Chrám Jediů vyvražděn, rozeslal Palpatine Rozkaz 66 po celé Galaxii. Členové Coruscantské Policie, kteří vystopovali Jedie ihned volali 501., aby jim s bojem proti nim pomohla. Legie tak například několik hodin po Rozkazu 66 zabila velký počet Jediů na Shinarcanském mostu. Jedna skupina vojáků z 501. poté byla poslána hlídat Chrám Jediů před navracejícími se Jedii.

Vláda Impéria

Po vzestupu Palpatinova Impéria byli klonoví vojáci transformováni ve stormtroopery, získali novou zbroj, zbraně a lodě.
501. pokračovala ve své službě pod Darthem Vaderem a v nadcházejících rocích vybojovali mnoho dalších bitev a byli vysíláni na politické mise, které byly zakrývány před očima Senátu, a kde se jejich bojové schopnosti hodily ke změně názoru vůdce planety, a v počátečních rocích Impéria také na uklízecí mise, v nichž bojovali proti zbylým Separatistům a bitevním droidům.
Krátce po rozkazu 66 byla 501. s Vaderem vyslána na Kessel zničit zde Konklávu Jediů. Vader zde bojoval se všemi osmi Jedii, a když byl zraněn, 501. legie mu pomohla zabít některé z nich.
Vaderova reputace rostla zároveň s 501. legií. Když 501. cestovala na Murkhanu popravit uprchlé Jedie, dostala se do boje s hrstkou klonů, kteří Rozkaz 66 odmítli vykonat - velká většina z nich byla pobita. Vader si s sebou své vojáky vzal i na Kashyyyk, kam až uprchlé Jedie vystopoval. Zde se střetly Imperiální síly, z obrovské části 501. legie, střetly s domorodými Wookieei. Wookieeové byli poraženi a zotročeni, jejich vesnice a divočina, do níž někteří z nich uprchli, vybombardovány. Další důležitá mise pro 501. přišla roku 18 BBY. Královna Naboo, Apailana, byla Palpatinovi trnem v oku kvůli svým otevřeným názorům, a navíc skrývala mnoho Jediských uprchlíků. Po spoustě neúspěšných vyjednáváních byla legie vyslána na Naboo s cílem zabít královnu a všechny Jedie na planetě.
Apailana se rozhodla před elitní jednotkou impéria utéci, avšak byla zabita (odstřelovačem), stejně jako její Jediští ochránci. Bylo to poprvé, kdy byla 501. využita k násilnému nastolení nové vlády. Krátce nato byla 501. vyslána na další misi. Na Mustafaru vedl proti Impériu droidí povstání Geonosian Gizor Dellso, který na ohnivé planetě objevil továrnu a začal pomocí ní vyrábět bitevní droidy a měl zde ukryté plány na nové superdroidy. Než se 501. mohla střetnout s droidy na povrchu planety, museli nejdříve její piloti porazit flotilu vedenou křižníkem Providence známým z klonových válek. V této bitvě nejen flotilu porazili, ale podle příkazů se jim rovněž podařilo získat plány pro experimentální stíhačku. Na povrchu planety poté zničili vojáci všechny droidy, kteří se jim nemohli rovnat, poté i Dellsu a jeho bodyguardy, a nakonec továrnu vybombardovali z vesmíru.
Roku 12 BBY byli vojáci 501. pod velením Námezdního Lovce, Boba Fetta, vysláni potlačit povstání jejich bratrů na Kaminu. Kaminoanci vytrénovali speciálně cvičené ARC troopery, s nimiž Impériu hodlali čelit. Vojáci 501. měli za úkol zabít tolik vzbouřených klonů, kolik jen půjde a spolu s Fettem zničit klonovací zařízení. I tentokrát uspěli. Po těchto akcích se 501. začalo říkat Vaderova Pěst či Pět set a jeden. To vše za zásluhy, které pro Impérium vykonali. Po bitvě o Kamino se 501. jako jediná Imperiální jednotka skládala z klonů. V roce 0 BBY již však v legii nezbyl ani jeden z klonů Jango Fetta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
MINECRAFT