tmm BBCode included image Fotografování českého národního týmu na soustředění v Rakousku

recenze-republic gunship

2. února 2013 v 13:00 |  star wars the clone wars

Autor: Adamsith, červenec 2003

Zvětšit!
Název: Republic Gunship
Číslo: 7163
Rok vydání: 2002
Figurky:
Clone Trooper (4)
Droideka (2)
Neznámý Jedi
Super Battle Droid (2)
Příbuzné modely:
7143 Jedi Starfighter
4478 Geonosian Fighter
4482 AT-TE

Model Republic Gunshipu patří (jak už je ostatně u velikých modelů zvykem) mezi lepší modely, ale ne mezi modely dokonalé. Rozhodně uchvátí počet figurek, na kterých se tentokrát (ano tentokrát, protože občas je počet figurek ubohý) nešetřilo. Dva Super Battle Droidi, neznámý Jedi a hlavně - čtyři Clone Troopeři, kteří jsou jistě slušný základ pro každého milovníka Republiky (nebohá Alianace má zatím pouze jednoho řadového vojáka a to navác v té "Hothové" verzi). Dvě droideky by bylo také špatné opomenout.
Bohužel hned na začátku je nutno zmínit chybu - přední část lodi (míněna sekce pro piloty, která se nachází hned za otevřeným trupem lodi) je zbytečně dlouhá. Nenašel jsme pro to nějaké vysvětlení, protože jediné co by stačilo udělat, je použít o něco kratší díly a to rozhodně problém není. Jinak je přední část velmi povedená, hlavně díky spoustě samolepek (o těch budu mluvit později) a jistému "smyslu" pro detail. Plotní kabina jsou již typicky jednoduché, příď lodi nemá žádné nedostatky, tedy pokud opomineme fakt, že přední děla nemají takový rozsah možností jako ve filmu.
Další částí lodi je otevřený trup - ten bych hodnotil jako velmi povedený a to hlavně díky množství prostoru a opět detailů jako například samolepky v podobě členitosti a záhybů. Jsou zde i držadla na čtyři blastery, ovládací posuvný panel a střílny. Střilny bohužel nemají takový otočný rozsah jako měly ve filmu a navíc nejsou v podobě koule, ale v podobě otevřené polokoule. Což je opět zbytečná chyba, která by šla určitě vyřešit vytvořením speciálního dílu, který by fungoval opačným způsobem, než funguje první polokoule. Ještě je důležité zmínit otevírání "dveří". Ty se sice nehýbou pomocí gravitace a tudíž soudobého naklonění lodi, ale pomocí lidské ruky. Jsou na upěvněných dílech, které omezují posunování a dají ze zasunout až úplně za trup lodi, nebo se dají zasunout přesně do 1/3 trupu.
Křídla a děla lodi jsou zčásti dobrá a zčásti ne. Horní raketomety jsou do první poloviny dobré, ale z neznámého důvodu pak místo barevných kuželů (které by se hodily více) někdo zvolil tenké tyčinky. Takže z raketometů se staly prachobyčejná energetická děla. Přitom stačilo tak málo! Křídla jsou v pořádku celá kromě střeleckých talířů (výraz z obrazové encyklopedie pro střelecké neposádkové koule umístěné na křídlech). Jak již správně tušíte, ani zde nebyly použity koule, ale pouze polokoule.
Nyní bych se rád zastavil u skrýší a úložných prostor, které má Republic Gunship. V přední části se nachází krabice na magnetu, která byla použita i u Jango Fett's Slave I. Ta je dosti veliká i pro figurku, takže se do ní toho vleze hodně. V Gunshipu je ale v ní uloženo nářadí. Dále se jedná o dvě malé nenápadné skříňky poblíž raketometů. Jedním z "uložných prostor" je i motor lodi, který je schovan za řídící oblastí na vrchu lodi.
Gunship má i zajímavost - s trochou námahy se dá rozdělat (loď je šložena z několika kusů, které jsou do sebe zaklesnuty). Pokud tohle učiníte vznikne vám základna. Ovšem status této základny bych označil jako pitomost a rozhodně si to nezadá se skvělou základnou z MTT. Navíc šlo tyto kostky využít na opravu výše zmíněných chyb. No a druhou možností je oddělat (a to žu je o poznání pracnější) horní část a vznikne vám ještě divnější únikový modul, který bych označil jako "krize". Škoda. No a teď k těm samolepkám - Vytkl bych Gunshipu asi toto: V době, kdy LEGO dělá panáčky s potiskem na nohách i zádech, či obou stranách hlavy, nebo v době, kdy se potiskne i sebemenší kostka je absolutně zbytečné, aby model této cenové kategorie měl zastaralé samolepky, které narozdíl potisknutých dílu mnohem více trpí prachem, vodou, či dokonce nějakým mechanickým poškozením. Toto mě připadne vysloveně zbytečné. Snad jediná možnost je, že model byl dělán narychlo a tudíž se už tyto díly nestihly vytvořit.
Z těchto důvodů dávám nadprůměr - ano Republic Gunsghip má několik výborných prvků a velmi dobré množství figurek, ale dost věcí srážejí ze stupně nejvyššího. Berte to jako nejhoršších možných 4/5 (3,9999/5 :-)).

HODNOCENÍ: 4/5

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
MINECRAFT